ponedjeljak, 5. srpnja 2010.

SHIN GONG SUL - MENTALNA SNAGA

SHIN GONG SUL
Razvoj mentalne snage,

Mentalna snaga se u Kuk Sul Do vještini razvija pomoću vizualizacije i meditacije. Mentalna snaga se određuje koncentracijom koja jača što se više trenira vizualizacija i meditacija. Vizualizacija i meditacija nisu jednake tehnike, ali se mogu kombinirati. Vizualizacija je više aktivni proces uma da stvara, a meditacija je proces spajanja uma, duha i tijela u harmoniju.

Vještina mišljenja za samoobranu

1. Znati kada eksplodirati a kada biti miran.
2. Znati da ideje imaju posljedice i da su i riječi ideje.
3. Znati razliku između lakih žrtava i pravih kriminalaca.
4. Znati razliku između ometanja i preusmjeravanja.
5. Znati koliko je boli neophodno da se izbjegne napad.
6. Znati važnost skromnosti i pristojnosti uvijek.
7. Znati kada i koliko ozlijediti i kada liječiti napadača.
8. Znati prepoznati kad je napadač odlučio da će vas napasti.
9. Znati što će djelovati a što ne.
10. Predvidjeti stupanj sile koji je neophodan a da se izbjegne trajna ozljeda.
11. Predvidjeti stupanj sile koji je potreban da se izbjegne trajno iščašenje i lom.
12. Odrediti stupanj sile koji je potreban a da se izbjegne smrt.
13. Razumjeti znakove koji prethode napadu.
14. Razumjeti društvenu okolinu u kojoj se pojavljuje nasilje.
15. Znati kako će uvijek jaki um i jako tijelo prevladati napadačevu energiju.
16. Razlikovati razliku govorancije kao zauzimanja poze-glume (mlaćenja prazne slame) i govora koji je motivirajući.
17. Razumjeti verbalnu i fizičku dinamiku – akciju koja utječe na napadača-i da napadač to želi vama napraviti.
18. Znati razliku između stvarne promjene i mišljenja punog neostvarenih želja.
19. Razumjeti stabilne i nestabilne oblike sigurnog i izričitog – čvrstog stava – mentalno i njegova tjelesna projekcija.
20. Razlikovati samosvjesnost i samokontrolu.
21. Razlikovati individualne i grupne motive.
22. Primjenjivati mekane i čvrste tehnike na jednako efikasan način.

Ove postavke daju ispravno mišljenje samoobrani ali i postupcima u svakodnevnom životu, a cilj im je da pomoću njih uostalom kao i pomoću svega iz ove knjige u svom vlastitom životu načinite što manje pogrešaka a što se tiče samoobrane da preživite, pobijedite, pomognete i imate kontrolu misli i situacije.

Vizualizacija

Vježba 1-sjedeće vježbanje:
Kleknuti ili sjesti, te zatvoriti oči. Početi vizualizirati izvođenje forme, koju znate na vašem trenutnom nivou, i pomoći si u toj vizualizaciju izvođenjem tehnika rukama, zapravo. Isto tako i sa SU tehnikama i svim drugim.

Vježba 2 – Mentalni ekran
Sjest, kleknuti, zatvoriti oči i vizualizirati ispred sebe veliki crveni ekran –ugodno crven boje, velik kao kini platno. Dalje na tom ekranu vizualizirati sebe kako izvodite vaše Kuk Sul Tehnike, obrane, napade, postavljajte razne scenarije kao da gledate film,i naravno uvijek pobjeđujete. Nakon vježbe prije nego što otvorite oči, pokretom ruke ugasite ekran, izbrišite ekran i otvorite oči.

Vježba 3 –Tajno mjesto
Sjesti, zatvoriti oči, vizualizirati kako dolazite na svoje tajno mjesto za koje nitko ne zna, to je samo vaše mjesto, mjesto vaših snova, koje može odgovarati nekom stvarnom mjestu, a može i biti potpuno iz mašte i bilo gdje –npr.-u oblacima is. Na tom mjestu izgradite svoj DOJANG- i vježbajte u dojangu, vaše tehnike, punite se energijom, tu je sve moguće, tu možete letjeti, raditi sve što poželite. Kada ste se dovoljno napunili energijom, polako dođite natrag ovaj naš svijet.

Kod svih vizualizacija uvijek vizualizirajte samo pozitivno i lijepo, i kad vježbate obrane od napada –vizualizirajte partnere za trening – ne napadače.

Vježba 4 – Opuštanje
Sjesti ili stati ili ležati, zatvoriti oči i opuštati svaki dio tijela – doslovnim mislima – moja kosa se opušta, moja kosa je opuštena, moja koža na glavi je opuštena….od glave, vrat, oči, uha, jezik, zubi, grlo, mišići vrata, trapezijusi, ramena, prsa, leđa, bokovi, trbuh, kralješnica, zglobovi, nadlanice, itd-sve mišić, sve zglobove, sve tetive, sve organe. Kad to sve prođete uživajte u opuštenosti. Kad se mičete iz tog stanja –protrljajte oči, protegnite se par puta i onda krenite dalje.

Vježba 5 – Samoizlječenje
Leći, proći kroz opuštanje, vizualizirati bolesni dio tijela. Vizualizirati kako ga lijeće zlatne energetske stanice, kako ga lijeće i obnavljaju, te kako otklanjaju što god da je napalo tijelo. Nakon nekog vremena vizualizirati bolesno mjesto kao potpuno zdravo kako zrači sjajnom zlatnom energijom. Biti uporan 3 puta na dan. Ozdravljenje će biti vrlo ubrzano. Kada se umorite od takve vizualizacije – opustite cijelo tijelo – vježbom opuštanja i onda opet vizualizirajte izlječenje – možete vizualizirati u detalje – do najmanjih stanica, molekula i atoma. Nakon završene vizualizacije opet opustite tijelo vježbom broj 4.

Meditacija
Sjesti, udobno, prekriženih nogu. Ruke osloniti na butine, leđa ravna. Koncentrirati se na osnovno KI disanje - 5 sek udah, u danjon-5 sek izdah iz dan jona- 20 puta. Nakon toga pustiti disanje da ide prirodno. Izdvojiti se od misli, pustiti neko vrijeme misli da lutaju – sagledati ih sa strane. Nakon toga posložiti sve te misli u odgovarajuće ladice i zatvoriti ih riješene. Nakon toga više se misli ne smiju pojavljivati.Sada vizualizirajte zlatnu kuglu, kao sunce u vašem umu, pokušajte ju vidjeti što duže, ne brinite ako ona mijenja boju. Ako se misli opet počnu pojavljivati, nježno ih pokupite u ladicu, i nastavite sa zlatnom kuglom. Prvotno će to biti teški, i moći ćete vidjeti zlatnu kuglu samo nekoliko sekundi. Sa vježbom to će ići sve duže i duže. U početku vježbajte samo 5 minuta. Tijekom tog perioda vidjet ćete i gubiti zlatnu kuglu više puta. Ovu meditaciju treba vježbati svaki dan 4 mjeseca. Nakon toga perioda moći ćete držati zlatnu kuglu dosta dugo, primijetit ćete novostečeni unutarnji mir. Nakon tog perioda u meditaciji krenite prvo jedno vrijeme sa zlatno kuglom a zatim možete meditirati o vašim konkretnim životnim situacijama i rješenjima istih. Opišite situaciju točno i pitajte, kako da najbolje riješim to i to, napravim to i to, što da poduzmem u vezi s tim da bi uspio. Prije meditacije složite pitanje i ponavljajte ga u meditaciji puno puta, onda se opet vratite na zlatnu kuglu. Iznenadit će vas to da će vam rješenje vaše situacije doći ili u meditaciji, ili kasnije dok radite nešto drugo. Uvijek meditirajte o pozitivnim stvarima, i one će vam se dogoditi.

Meditacija za sjedinjenje

Meditirajte na zlatnu kuglu jedno vrijeme, zatim kad ste ušli u duboku meditaciju da vas ništa iz okoline ne dodiruje, meditirajte o svemiru, uronite se u taj svemir, u beskrajnu prazninu i iskusite njegovu beskonačnu svjesnost, ili se fokusirajte na ujedinjenje sa vašim osobnim vjerovanjem i idealom-bogom, prema vašem osobnom vjerovanju te iskusite, vidite i osjetite njegovu manifestaciju u punoj slavi te se sjedinite sa njim.

Ovo je najjednostavnija metoda meditacije kojom ćete sigurno stići na vaš cilj, ne brzo i ne lako ali sigurno da. A kada stignete steći ćete znanje i uvide, prosvjetljenje i najviše visine postojanja.

RAVNOTEŽA

RAVNOTEŽA

Kako bi razvili ravnotežu moramo vježbati ravnotežu. Vježba se na slijedeći način: trening na klimavim, skliskim površinama, drveću, ivicama i užadima, vodi, užadi, ali prije tog je potrebno razviti osnovnu specifićnu ravnotežu a to se postiže vježbanjem stavova i osnovnih nožnih tehnika. Trening ravnoteže je uključen svaki Kuk Sul Do trening ali se sve to može vježbati još i dodatno da se još bolje usavrši. Dobra ravnoteža daje odličnu kontrolu vlastitog tijela i tehnika a tako i tijela napadača. Naravno i ravnoteža ako je tu čuva vas od bilo kakvih ozljeda.

Vježbe su označene sa R1, R2 itd. R kao ravnoteža.

R1:
Stavovi –izdržaji u svim KSD stavovima-izdržaji u stavovima na jednoj nozi, u stavovima na jednoj nozi sa oružjem.

R2
Osnovne nožne tehnike na 4 dijela - na polagano izvođenje usporeni film, izdržaj iz završnih položaja udaraca.

R3
Vježbanje tehnika i formi na skliskim, mokrim, ledenim, blatnim površinama, na drveću, na gredama, i itd..

R4
Hodanje po tankim preprekama – uže, gredice i sl. Izvođenje jednostavnih tehnika sa takvih površina.

R5
Vježbanje tehnika sa zavezanim očima,

R6
Vježbanje tehnika sa zavezanim rukama na leđima, sa vezanim očima i rukama,

R7
Hod i tehnike po klimavim stupovima, ciglama , trupcima i gredicama.

R8 – penjanje po teškim putevima penjanja – gdje je ravnoteža glavni faktor –polagano i osigurano penjanje – npr strme stijene ai krećete iz vode u koju možete ili skočiti natrag ili pasti bez posljedica, ili penjanje osigurao alpinističkim užetom.

Vježbe ravnoteže možete razvijati i sami - počnite sa obuvanjem - dok obuvate obuću - nemojte sjediti ili se držati za nešto - stanite na jednu nogu o obuvajte se balansirajući na njoj. To je jako dobra vježba i morate ju raditi svaki dan, jer se svaki dan izuvate i obuvate...

SPRETNOST - MOM PUL GI

SPRETNOST - MOM PUL GI

Kombinirani biotički trening, trening akrobatike, udaraca, padova, penjanja, kretanja po raznim površinama. Spretnost i koordinacija se vježba kroz zadatke poligonskog tipa, prelazaka preko prepreka, vježbi u parovima i grupama. Odlična spretnost, okretnost i koordinacija pokreta – a to znači mogućnost brzog i efikasnog izvođenja složenih gibanja u prostoru i vremenu daje Kuk Sul Do vježbaču povećanu brzinu tehnika, neuhvatljivost, gipkost i efikasnost tehnika povećava a kvadrat puta 10. Kontrola vlastitog tijela postignut ovim treningom i spojena sa ravnotežom i svim drugim sposobnostima dat će vam tijelo i um koji su brzi i neuhvatljivi uvijek u kontroli i sigurni od ozljeda.

Vježbe označene sa S1,2…itd S kao spretnost,

S1 –izmicanja, poskoci preskoci od mača, noža, palice, koplja, štapa, itd. kretanjem padovima i akrobacije.

S2 – izmicanje od ruku, nogu, hvatova – kretanjem, padovima i akrobatikom.

S3 – sam protiv svih – izmicanje i izbjegavanje napada bez i sa oružjem.

S4 - Poligoni raznih prepreka i zadataka, samo za prijelaz prepreka što brže ili kombinirano sa tehnikama Kuk Sul Do-a.

S5 –brza penjanja/spuštanja po drveću, užadi, i drugim pogodnim objektima.

S6 – trening akrobacija i akrobatskih padova, akrobatskih tehnika.

S7 – trčanje šumom i brza penjanja, spuštanja, preskoci i dr. sve u kretanju bez zaustavljanja.

S8 – poligon oružja, brze izmjene tehnika sa svim mogućim oružjem unaprijed pa unatrag.

S9 – poligon oružja –sa oružjem u rukama priječi razne prepreke napraviti tehniku sa istima i dalje,

S10 – padovi i akrobacije s oružjem.

S11 – ludi skokovi u vodu,

S12- biotičke vježbe + padovi +udarci – u kombinaciji – 1 bio vježba, 2 pada, dva udarca pa opet.

Pod akrobacijama smatra se slijedeće:

1- kolut naprijed i natrag,
2- stoj na dlanovima,
3- stoj na šakama,
4- promjena stoj –dlanovi šake i natrag,
5- zvijezda –dlanovi –šake –laktovi,
6- premet sa glave,
7- premet sa ruku,
8- rondat – zalet i sunožni skok okret,
9- kombinacija – skokovi visoko – u špage ili dupe udarce pa akrobacija po doskoku,
10- leteći padovi –preko prepreka,
11-sve ove akrobacije u kombinaciji sa udarcima rukama i nogama,
12-akrobatski udarci

DAERYON - SPARING

KUK SUL DO DAERYON

NURIN DAYREON : Polagano borenje, nožni i ručni udarci bez kontakta. Učenici se izmjenjuju 3-3, 2-2, 1-1

YUL DAYREON: Vrlo mekana borba, ručni i nožni udarci sa lagaNim kontaktom. Cilj je sa svakim udarcem gađati drugu vitalnu točku. Izmjena 3-3, 2-2, 1-1

PUDURON DAYREON: Mekana borba. Udarci nogama i rukama uz napad i kontranapad, Udarci se izvode opušteno i mekano tek toliko da izbace protivnika iz ravnoteže.

KWAN DAYREON 1: Vrlo čvrsta borba.Udarci rukama i nogama, lagani do srednji kontakt sve tehnike. Kombinacije od tri, dva udarca, ud. u koraku i skoku.

KWAN DAYREON 2: Isto kao i prethodni sparing ali se svi udarci izvode puNim kontaktom. Dozvoljena su čišćenja i bacanja preko kuka i kontrola na tlu ali bez borbe na tlu.

GULRYO UNG KURIGO ANDA DAYREON: Borba na tlu, počinje se iz stojećeg stava, kontrirati udarce samo sa zahvatima stojeći i na podu. Borba je gotova kada je jedan od učenika na tlu uhvaćen u zahvat totalne kontrole i prisiljen na predaju

MIK WA KWAN JU KI DAYREON: Totalna borba. Sve je dozvoljeno. Udarci svi i svuda, pritisci, stezanja, gušenja, bacanja, poluge itd... sve tehnike koje učenici znaju

MU GI DAERYON: sparing istovrsnim oružjem, sparing raznovrsnim oružjem, sparing sa duplim oružjem, Sparing 1 sa drugi bez oružja.

To su osnovni sparinzi – sada je vrijeme za dodatni sparing.: DODATNI DAERYON: glavno obilježje dodatnog daeryon-a je to da se radi bez odmora, da se radi u tri visine: na nogama, klečeći i ležeći, te da se kombiniraju uloge – jedan kleči drugi je na nogama, jedan leži drugi je na nogama ili kleči. Pod zahvatima podrazumijevaju se i poluge i bacanja i držanja i tlo i sve…

1. Ruke-protiv ruku, stojeći-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
2. Ruke protiv nogu, stječi-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
3. Ruke protiv nogu i ruku, stječi-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
4. Ruke protiv zahvata, stječi-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
5. Ruke protiv oružja, stječi-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
6. Noge protiv nogu, stječi-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
7. Noge protiv ruku, stječi-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
8. Noge protiv nogu i ruku, stječi-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
9. Noge protiv zahvata, stječi-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
10. Noge protiv oružja, stječi-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
11. Ruke i noge protiv ruku i nogu, stječi-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
12. Ruke i noge protiv oružja, stječi-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
13. Ruke i noge protiv zahvata, stječi-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
14. Leteći udarci rukama i nogama i rukama – totalni sparing svim letećim udarcima,
15. Bacanja protiv bacanja, stojeći-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
16. Bacanja protiv poluga, stojeći-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
17. Bacanja protiv oružja, stojeći-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
18. Poluge protiv poluga, stojeći-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
19. Poluge protiv oružja, stojeći-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
20. Gušenja protiv gušenja, stojeći-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
21. Gušenja protiv poluga, stojeći-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
22. Gušenja protiv bacanja, stojeći-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
23. Gušenje protiv oružja, stojeći-klečeći-ležeći trbuh leđa-kombinacije položaja,
24. Tlo-kombinacije – gušenja, poluge, držanja, protiv istoga, bacanja,
25. Tlo kombinacije – udarci rukama i nogama, gušenja, poluge, držanja, bacanja,
26. Totalna borba – sve protiv svega – u svim uvjetima i ne-uvjetima, u svim položajima i prostorima, u raznom okolišu i u svim vremenskim neprilikama.
27. Oružje:– mač – mač, na tlu,
28. Nož-nož, na tlu,
29. Srednja palica – srednja palica, na tlu,
30. Kratko koplje - kratko koplje,
31. Itan bong –itan bong.
32. Palica – palica hrvanje,
33. Nož –nož hrvanje,
34. Pištolj-pištolj –hrvanje.
35. Sparing jedan protiv 2,3,4,5,6,7,8,9,10, - u bilo kojem dogovorenom obliku.
36. Sparing jedan protiv 2,3,4,5,6,7,8,9,10, - sa oružjem –po dogovoru.

Trening sparinaga izgleda ovako - iznenadit ćete se - vrlo je jednostavno - nema skrivenih tajni - najveća tajna koju morate savladati je nesalomljiv borbeni duh - jer kad krenemo sa treningom sparinga - nema odmora dok ne završimo. Krećemo od prvog navedenog sparinga - pa do ovog posljednjeg - bez odmora, bez štopanja vremena, bez pijenja vode i bez izmotavanja i bez odustajanja. Vjerujte to traje i traje i baš je super. Za odmor samo koristimo drugu vrstu sparinga i mjenjamo intenzitet.

KI HAP - BORBENI UZVIK

KIHAP

Kada se čovjek udari, ili opeče dok nešto radi, tada nesvjesno ispušta uzvik nalik na KIHAP. To je potpuno prirodna i urođena reakcija, kao i hvatanje rukama ili rukom za bolno mjesto, koje odmah donosi blago smanjenje i olakšanje boli. Ljudi na ovo obično ne poklanjaju niti malo pažnje nego ih obuzima misao o boli. Instinktivni pritisak na bolno mjesto je znak da čovjek u svojim genima i genskom nasljeđu nosi drevno znanje o sebi i o tome kako si pomoći kad ga boli. Kihap uzvik je dio istog nasljeđa in znanja koje je izgubljeno u tekovinama modernog društva i civilizacije. Može se reći da je taj uzvik kod udarca ili neke slične traume jedan davno zakržljali instinkt u čovjeku i pojavljuje se kod ljudi kad ih nešto jako zaboli.

U Kuk Sul Do-u KIHAP uzvik znači ujedinjena Ki energija (Ki: ki energija, Hap: ujedinjeno – Kihap – ujedinjena energija). Kihap je uzvik usavršen do maksimuma i pomaže oslobađanju velike i jake >KI energije u jednom vremenski kratkom trenu. Tako je moguće zadati i deset puta jači udarac nego bez tog uzvika. Mi u Kuk Sul Do-u pomoću KIHAP uzvika održavamo odličnu psihičku ravnotežu, jer svu svoju negativnu agresivnost izbacujemo kroz taj KIHAP uzvik. Postoje mnoge vrste uzvika, uzvik zbog boli, uzvik sreće, uzvik trijumfa, uzvik velikog zadovoljstva, uzvik očaja, uzvik straha, poklič hrabrosti, ali niti jedan nije kao KIHAP.

KIHAP je vrhovni uzvik od svih uzvika i krik od svih krikova. Kihap se upotrebljava u treningu i borbi i kad je dovoljno izvježban on je izveden u savršenom skladu duha i tijela, energije i pokreta, u stanju bez ikakvih emocija i istovremeno stanju punom emocija. Taj uzvik predstavlja prazninu o kojoj pišu mnogi mudraci istoka i zapada. Prazninu u kojoj je sadržano sve ali i ništa. KIHAP je sinteza svih ljudskih krikova i upotrebljen u posebnom stanju uma i duha ima ogromnu moć.

Kihap osim što djeluje na protivnika tako da mu oduzima njegovu energiju, straši ga i paralizira, te omogućuje zastrašujuće snažne tehnike djeluje i terapeutski na one koji ga izvode. Na različite ljude djeluje točno u skladu sa njihovim potrebama.. Npr. na agresivnog čovjeka djeluje tako da njegovu agresivnost kontrolira i iskorištava u treningu i borbi te ju nakon toga stavlja u ravnotežu i smiruje na najpotrebniju mjeru. Na suviše plahog i blagog čovjeka djeluje potpuno suprotno. Povećava mu agresivnost i samopouzdanje i također sve to stavlja u savršenu ravnotežu. Ako netko na trening dođe plahi bezvoljan ili agresivan, zabrinut, nervozan, potišten itd. Kihap uzvik će takvim osobama puno pomoći. Uzdrmane emocije svih tih ljudi doći će na svoje pravo mjesto i u svoju najbolju ravnotežu te će nakon treninga svi ti ljudi biti sretni, zadovoljni, komunikativni, otvoreni zaboravljajući na agresivnost, bezvoljnost, strahove i sl. Naravno takvo djelovanje kihap krika je moguće samo ako ga se puno vježba i puno koristi u treningu.

VANJSKI TRENING - CHAYON SU RYUN

VANJSKI TRENING - CHAYON SU RYUN

Vanjski trening osigurava mnoge stvari koje nisu dostupne vježbanjem u zatvorenom prostoru. Kao prvo daje vježbačima potpuno drugačiju okolinu u kojoj se vježba, odjeća je drugačija, morate imati obuću i površina po kojoj se krećete je neravna i sklizava. Koncentracija vježbača mora biti veća i usmjerenija na trening jer mnogi vanjski faktori smetaju i na njih se mora prilagoditi – a to su: vjetar, kiša, vrućina, hladnoća, snijeg, led, blato, grmlje itd…). Tijekom vanjskog treninga također će svaki vježbač naučiti mnogo o samoj prirodi i naučit će više cijeniti prirodu. Konačno vanjski trening osigurava situacije i situacijski trening koji je nemoguće izvesti u dvorani, npr.: prirodne prepreke, noćni trening vani, prelazak vode, vodeni trening, planinarenje i vještine planinara, preživljavanje, tiha kretanja i kamuflaža, realniji trening oružjem, pucanje iz luka i samostrela,k bacanje noževa i projektila itd.

Samoobrana na raznim čudnim površinama i mjestima. Takve situacije jednostavno ne možemo izvesti u dvorani.

Vanjski noćni trening, dnevni, vodeni, itd. daje velike mogućnosti vježbanja sa oružjem i taktikama koje se ne rade u dojangu.

Osjetiti energiju i ljepotu prirode, popeti se na drvo, planinu, prijeći šume, pretrčati velike udaljenosti, plivati u divljoj vodi…sve to razvija slobodu duha, uma i tijela a ultimativno, meditacija u prirodi je najsavršeniji način za postizanjem svih uvida i znanja o samima sebi i Kuk Sul Do-u.
Ako vas muči što raditi u vanjskom treningu, odgovor je vrlo jednostavan – isto što i DOJANG-u. Znači i Hyungs i Su i sa oružjem, i vježbe snage i očvršćivanja, i penjanje na drveće, na stijene i plivanje i ronjenje i tehnike u vodi, i svim uvjetima, npr. Na ledu, u dubokom snijegu itd..Vaša mašta je tu jedina granica.

Vježbe prikradanja, skrivanja, maskiranje, izrada skloništa, skupljanje hrane, vode, ratne igre…sve je to odlično za vanjski trening.


CHONG SUL KI BON SU

CHONG SUL KI BON SU
Tehnike obrane od puške i pištolja
Tehnike i taktike upotrebe pušaka i pištolja
Ove tehnike su vrlo važne u današnje vrijeme kad nam svima prijete sve češći napadi naoružanih napadača i razbojnika. tehničko usavršavanje i otvaranje očiju u smislu upotrebe vaših do sada naučenih su tehnika će za vas u ovim tehnikama biti pravo otkriće. Načini kako izbjeći napad i razoružati napadača a koristeći se osnovnim Su tehnikama vrlo je jedinstven i još više razvija vaše sposobnosti preživljavanja različitih situacija te naravno još više usavršava vaše tehničko znanje i sposobnosti.

Ove tehnike su prirodni nastavak i evolucija strog Kuk Sul Do-a u moderni Kuk Sul Do u kojem se u skladu sa vremenom upotrebljava i vatreno oružje, u kojem se u skladu sa vremenom upotrebljavaju moderne tehnike i taktike upotrebe vatrenog oružja ali koristeći tradicionalne Kuk Sul Do tehnike. Kako? Lijepo, poluga na šaci koja drži nož ili je prazan ista je kao i poluga na šaci u kojoj se nalazi pištolj. Kuk Sul DO tehnike su prilagođene u obrani od vatrenog oružja ili u pucanju sa vatrenim oružjem – pad kolutom u stranu i pucanje sa tla – spoj drevnih tehnika i modernog oružja.

1. Chong Sul – vatreno oružje, pištolj, revolver, puška, pumperica, vojno oružje. Osnove upotrebe oružja, stavovi, kretanje, samo-obrambeno pucanje.

2. Chong Sul Su: obrane od prijetnje pištoljem (1-10). Osnovne prijetnje iz naprijed, s leđa i sa strane. Upotreba Drevnih Kuk Sul Do tehnika na moderan način, protiv modernog oružja.

3. Chong Sul Su: obrane od prijetnje puškom (1-5). Obrane od osnovnih prijetnji puškom. Također upotreba drevnih Kuk Sul Do tehnika na moderan način i protiv modernog oružja.

4. Chong Sul Su – kreativne tehnike – situacijski trening.
Situacijski trening – vježbanje raznih situacija u kojima se mijenjaju uloge. Borba protiv više protivnika naoružanih raznim oružjima, taktika i tehnike borbe vatrenim oružjem – svojim, otetim od napadača, postupci sa napadačima kad preuzmete kontrolu. Dvoboji, pucanje 1-1 ili 1 na 2,3,4 napadača, taktički trening neutralizacije napadača vatrenim oružjem i kombinacijom vatrenog i hladnog oružja.

DAL YON JO SUL - OČVRŠĆIVANJE UDARNIH I NEUDARNIH POVRŠINA TIJELA

DAL YON JO SUL – očvršćivanje udarnih i neudarnih površina
Klasične vježbe očvršćivanja udarnih površina tijela, čela šake, zglobova, bridova dlana i stopala, pete, rista, dlana, nadlanice, koljena, potkoljenice, prstiju ručnih i nožnih. Ove vježbe uz to što ojačavaju udarne površine i iz njih stvaraju opasna oružja služe za dodatni razvoj tehnike udaraca. Očvršćivanje udarnih površina i tijela, udarci u zid, tlo, vreće, fokusare, tvrde drvene stalke, Dal Yon Jo naprave za udaranje, međusobna udaranja u paru.

Najvažnije je postepeno dozirati opterećenje kod ovih vježbi. Počnite sa 10 udaraca i povećavajte broj udaraca ili ponavljanja samo onda kad ste sigurni da vas ništa zbog toga neće boljeti i da možete povećati i snagu udaraca i udaranja. Nakon određenog vremena povećate za 5 udaraca i pojačate brzinu i snagu udaranja. Ako udarate u partnera i on u vas, smijete udarati samo onoliko jako koliko vam partner dozvoli. Kada udarate u dal yon jo naprave pazite da se ne ozlijedite i slijedite način sa velikim brojem ponavljanja a manjom snagom i brzinom. Snažne i brze udarce izvodite samo povremeno – ponekad jako brzo, ponekad jako snažno, ponekad kombinirano, no uglavnom se bazirajte na redovito udaranje sa velikim brojem ponavljanja. To postepeno razvija udarne površine i tijelo te dovodi Ki energiju u dijelove koji udaraju ili su udaren.

Nakon takvog treninga obavezno izvedite sve Ki Cho ja Ki vježbe, Ki vježbe i meditaciju za oporavak i jačanje treniranih dijelova tijela. Nakon toga sve trenirane dijelove izmasirajte lagano pod hladnom vodom, a ako ste primali udarce u tijelo – izmasirajte hladnom mokrom krpom. Naravno i posušite se nakon toga. Nakon sat vremena sve trenirane površine namažite sa odgovarajućim kremama – krame za tijelo, krema za ruke, krema za noge. Mazanje kremama će vam sačuvati zdravlje i glatkoću kože i lijep izgled kože.

ŽIVOTINJSKE TEHNIKE

ŽIVOTINJSKE TEHNIKE - TONGMUL SUL





Životinjske tehnike Kuk Sul Do-a se dijele u 7 grupa: tehnike Bogomoljke, Zmije, Tigra, Orla, Ždrala, Medvjeda i Leoparda. Kada govorimo o proučavanju životinjske tehnike i taktike borbe u borilačkim vještinama ljudi obično misle da su te tehnike isključivo kineskog porijekla i trenirane samo u kineskim borilačkim vještinama. Zapravo mnoge manje poznate vještine također posjeduju i proučavaju tehnike i taktiku borbe raznih životinja, pa tako i u Kuk Sul-Do-u. Dok kineske borilačke vještine stavljaju veliki naglasak na pojedine životinje tako što su izumili cijele stilove borbe bazirane isključivo na jednoj jedinoj životinji (npr. Bogomoljka Kung Fu ili Majmunski Kung Fu), u Kuk Sul Do –u životinje se nastoje proučavati skupno, te su tako one sve zajedno važni izvor znanja borbe.

Naši praoci su morali preživjeti u surovim uvjetima i zbog te potrebe su morali loviti. Kako su ljudi u prošlosti kroz lov i život u prirodi stalno bili u dodiru sa životinjama uspješno su proučavali lovne i životne navike životinja s kojima su dijelili život i prostor. Tako su s vremenom počeli i koristiti taktiku i tehnike koje su usvojili pri lovu na velike životinje kojima su ljudi bili inače lak plijen. Daljim proučavanjem ti ljudi su razvili grubi oblik borilačkih vještina do kojeg su došli na temelju pokušaja i pogrešaka i kroz imitaciju pokreta životinja.

Kako se razvijala i širila ljudska rasa tako su i borilačke vještine na tim teritorijima se širile, a posebno kada su razna plemena ili skupine ratovale jedni protiv drugih. Takvi sukobi su imali za posljedicu to da su ondašnji ljudi bili primorani usavršavati svoje znanje borbe u još naprednije oblike, od kojih su neki postali čak i način života i oblik moralnog vodstva za sve borce. Dok su promatrali orla dok hvata zeca, borbu između dva tigra, zmiju kako hvata žabu, drevni borilački majstori ne samo da su dodavali nove tehnike nego također i duh i principe svake od promatranih životinja. Dok je korištenje životinjske taktike borbe uobičajeno i najpoznatije u kineskim borilačkim vještinama u ostalim kulturama i zemljama je manje poznato ali se također koristi. Na primjer u indijskoj vještini Kalaripyatu, zatim u havajskoj vještini Lua, u indonežanskoj vještini Pentjak Silat, u vijetnamskoj vještini Viet Vo Dao, u starijim japanskim vještinama Uechi Ryu Karate Do, Ninjutsu, Aikijutsu, američki Kenpo itd. naravno i u korejskom Kuk Sul-u se također koriste principi kretanja i borbe raznih životinja. Ovdje naveden samo mali broj manje poznatih vještina koje koriste borbene principe i pokrete raznih životinja.

U Kuk Sul Do vještinama proučavanje životinja u borbi izvodi se praktičnim i direktnim pristupom. Dok je lov na životinje i taktika preživljavanja imala važnu ulogu u korejskoj povijesti borilačkih vještina te su tehnike i taktike polako nestajale kroz stoljeća, a sve zbog što praktičnijeg i jednostavnijeg pristupa borbi (engl. no - non - sense fighting), što bi značilo borenje bez gluposti, tj bez suvišnih nepotrebnih pokreta i apstrakcija koje nemaju za rezultat efikasno uništenje protivnika. U Kuk Sul Do -u su iskorištena pažljiva opažanja raznih životinja u borbi i u svakodnevnom životu i kretanju, tu je zadržana korejska filozofija osnovne praktičnost pa su životinjske tehnike u Kuk Sul Do-a su potpuno drugačije nego u drugim borilačkim vještinama. Kuk Sul-Do naslijeđe vjeruje da sama imitacija životinje nije dostatna. Ljudi nisu životinje i ne mogu se kretati kao životinje, ljudi će prije razumno razmišljati nego reagirati. Ljudi imaju drugačiju strukturu tijela, osnovno- dvije noge umjesto četiri. Stoga samo da imitiramo životinje i njihove pokrete ne daje efikasne i snažne tehnike. Samo putem pažljivog prilagođavanja i primjene borbenih principa od svake pojedine životinje ljudskim zahtjevima i sposobnostima čini životinjske oblike borbe efikasnima. Tada oni ne samo da su jako efikasne metode borbe nego oni tada jako proširuju snagu, izdržljivost mentalne i duhovne sposobnosti ljudi koji ih primjenjuju. Na taj način se vježbač Kuk Sul Do-a još jedan korak bliže približuje potpunoj harmoniji sa svemirom.

Drevna teorija pet elemenata nam govori o bitnosti proučavanja ne samo jedne životinje nego više njih. Pet elemenata borilačke “snage” su:

1. brzina,
2. unutarnja energija,
3. disanje,
4. kontrola tijela (ravnoteža)
5. vježba.

To su važni elementi ne samo za borilačke vještine nego i za životinje koje proučavamo. Čak i one podliježu osnovama tih pet elemenata dok vježbaju svoje borbene vještine kroz igru i lov. Kako pet elemenata (voda, vatra, zemlja, metal, drvo) imaju različite kvalitete i međuodnose, korejska teorija pet elemenata određuje da svaka životinja ima različite prednosti i nedostatke nad drugim stvorenjima.

Da pojasnim, niti jedna životinja nije potpuno slobodna od neprijatelja i prirodnih predatora. Zmija bježi od ždrala, ždral bježi od orla itd. Postoji beskonačan krug gdje svaka životinja kontrira onu drugu a i sama biva nadvladana od neke opet druge. Zbog toga je u Kuk Sool-u uvriježeno vjerovanje i stav da se niti jedan vježbač borilačkih vještina ne smije osloniti na samo jednu vrstu obrane, bila ona životinjska ili ne. Na primjer, manja osoba kada se brani od puno veće osobe, ne smije se oslanjati na tigrovu taktiku borbe koja zahtijeva veliku snagu. Umjesto toga može se osloniti na svoje znanje zmijskih tehnika borbe, premještajući svu snagu i energiju tijela u efikasne udarce u istovremenim kontranapadima. Kada su nekoliko životinjskih principa borbe savladani, pazite principa borbe ne stilova – mi nemamo životinjske stilove, mada poneki položaj ruke može sličiti kao imitacija položaja udova životinje. Ta imitacija je zamka za one koji promatraju, položaj ruke kao bogomoljkini udovi ne imitira tu životinju namjerno, to je prirodni položaj podizanja ruke i označava omatajuće tehnike blokiranja udaraca a ne tehnike bogomoljke, te ujedno služi za koncentraciju KI energije u nadlanicu ili vrhove prstiju. Kuk Sul Do vježbač ih onda spaja u brzu, neprekinutu borbenu kombinaciju borbenih tehnika. Od svake životinje vježbač preuzima njezine jedinstvene borbene navike i kombinira ih sa svojim ljudskim procesom misli kako bi još više povećao i proširio svoje borilačko iskustvo.

Životinje:

1. Bogomoljka – SA MA GWI
2. Zmija, - BAM
3. Tigar, - HO RANG E
4. Orao, - DOK SO RI
5. Ždral, - HAK
6. Medvjed, - KOM (HEUKKOM-crni medvjed)
7. Leopard - PYO

BOGOMOLJKA – SA MA GWI

Po nedavnim znanstvenim istraživanjima bogomoljka ima snagu 2000 puta veću od težine svoga tijela. Upravo je nevjerojatno da biće sa tako laganim tijelom i dugim opružastim nogama može biti tako jako. Bogomoljka zbog svojih dugih nogu i glave ima odličnu ravnotežu cijelog tijela te joj to daje dobar temelj i stav iz kojega može izvoditi brze grabeće pokrete.

Osnovni principi borbene taktike bogomoljke:
Temelji (stav) ovog insekta je toliko čvrst i stabilan tako da kada bogomoljka napada ili se brani pomiču se samo njeni prednji udovi. Naravno, čovjek nije građen kao insekt te zbog toga mora prilagoditi borbenu taktiku bogomoljke prema svojoj vlastitoj – ljudskoj građi tijela i potrebama. Samo osnovni princip akcije i snage je doslovno prekopiran u borilačke tehnike. Korejske bogomoljka – tehnike su kratki pokreti na bliskoj udaljenosti, koji koriste prste i nadlanicu kao udarne površine ili površine za obranu i blokiranja. Nadlanica se upotrebljava za izvođenje udaraca i u obratnom položaju gdje je brid dlana okrenut gore, zatim se i gornja strana zgloba šake upotrebljava u bogomoljka tehnikama za udarce i blokiranja. Udarac se pretače u hvat udarnom rukom koja tada vuče protivnika na domet drugog udarca. Da bi se održao što stabilniji stav – temelj postoji samo nekoliko varijanti rada nogu i kretanja koji se koriste prilikom bogomoljka udaraca i dr. tehnika.
Kao i kod drugih životinjskih tehnika bogomoljka tehnike su sve usmjerene prema osjetljivim dijelovima tijela. Insekt nema znanje o specijalnim točkama osjetljivim na udarce i pritiske ali instinktivno napada najvitalnije dijelove tijela drugih insekata s kojima se bori u prehrambenom lancu. Prilikom napada na druge životinje bogomoljka će savršeno precizno napadati osjetljive dijelove glave (vrat, oči mekane zatiljke i sl., i sve druge nezaštićene dijelove tijela) i ista će tako svojim prednjim udovima imobilizirati, preusmjeravati, blokirati i udarati kao odgovor na napade, te kada je to sve uspješno izvedeno ona smrtonosni zahvat izvodi ugrizom i zubima.

Da ne bi bilo zabune, bogomoljka svoje protivnike dokrajčuje i ubija zubima te ih zatim jede a prednjim udovima si plijen samo hvata i onesposobljuje. U Kuk Sool su od tog insekta preuzeti principi ravnoteže, snage, brzine te neki od manevara rada prednjih udova. Kuk Sul majstori su uz te tehnike naravno izvršili prilagodbu da one pogađaju osjetljive točke na ljudskom tijelu, a to je znanje koje se ljudi općenito govoreći donijeli u borilačke vještine proučavajući samo ljudska bića. Tehnike bogomoljke su u toj kombinaciji povećane snage, brzine i pojačanog djelovanja. Vidimo da ispreplitanje ljudskog znanja i životinjskih principa daje u svakom posebnom slučaju daje odlične rezultate i efikasne sisteme obrane i napada. Stoga bi bilo pogrešno samo prepustiti se proučavanju samo jednog od tih aspekata.
Da bi se efikasno pogađale točke pritiska, prsti moraju biti posebno jaki i dobro istrenirani, u suprotnom neće moći doprijeti do osjetljive točke. Kako su bogomoljka tehnike bazirane uglavnom na korištenju prstiju i nadlanica neophodno je određenim vježbama razvijati snagu u prstima. Snažni prsti se razvijaju kroz sklekove na prstima, brzim otvaranjem i zatvaranjem prstiju, udarcima prstiju u razne površine i meke i tvrde sve dok ne razviju snagu penetracije.

ZMIJA - BAM
Zmija je 100% obrana – to je izreka koja najbolje opisuje principe tehnika zmije u Kuk Sul-u. Zmija napada samo onda kada je u opasnosti ili kada je direktno napadnuta, (tu ne računamo lov zbog preživljavanja). Kada je zmija opuštena, njeno je tijelo dosta dugo i nalik na gumenu cijev, ali kada osjeti opasnost, zmija se odmah priprema za napad posebnim pokretima tijela. Tada se njeno tijelo savija u oblik opruge i zauzima obrambenu poziciju te u tim trenutcima zmija svu svoju energiju koncentrira u područje glave - koja je njeno oružje i ujedno najugroženije područje.

Principi borbe posuđeni od zmije su svi kontranapadi iz unaprijed pripremljenog položaja tijela, i to oni koji omogućuju da se snaga, energija i težina cijelog tijela provede kroz vježbačevu ruku ili stopalo. Napadi na vitalne točke koristeći dva spojena prsta su također preuzeti iz borbenih principa zmije. Ručne tehnike vrlo brzih kretnji i kružnog oblika te koje se omataju oko protivnika (gušenja) su sve zmijske tehnike borbe, isto vrijedi i za nožne tehnike. Ponekad se iz tih ometajućih položaja ili nekih izmicanja i eskivaža izvode udarci glavom, ko što zmija izvodi napad koristeći glavu. Puno zmijskih tehnika se izvodi iz mačjeg stava (MYO JA SE). Tako da se tu odmah primjećuje ujedinjavanje dobrih karakteristika i principa borbe različitih životinja i njihov spontani prijelaz iz jednog oblika u drugi, te njihovo uzajamno podržavanje i sinergija. Pokreti vježbačevog tijela – ne samo ruke, vrlo su slični savijanju i opružanju zmije dok napada i brani se.

Borenje po zmijskim principima kod Kuk Sool vježbača se izvodi na način da on čeka da protivnik izvede svoj napad i onda na taj napad odgovara istovremenim izmicanjem i kontranapadom. Velike zmije kao udav i anakonda često se služe gušenjima da bi savladale protivnike koji su veći od njih. Kuk Sul Do slijedi isti pristup. Kuk Sool vježbač može protivnika uhvatiti u gušenje bilo nogom ili rukom nakon što je izveo lažni ili stvarni udarac nogom/rukom te iznenada omata npr. nogu oko protivnikovog vrata.

TIGAR - HO-RAHNG-EE
Ho-rahng-ee (TIGAR) je životinja 100% napada. U Kuk Sul Do-u tigar nije samo predstavljen sa položajem ruke kao kandži i sl. nego na principima po kojima tigar napada, kreće se i odmara. Ova životinja koristi svoju nevjerojatnu brzinu i veliku težinu tijela da skoči na protivnika, te da mu slomi vrat ili kičmu te nakon tog ugrizom dovršava žrtvu. Iako tigar koristi svoje kandže u situacijama kada se bori sa životinjama svoje veličine i snage ili većima, on u lovu uglavnom koristi svoju veliku snagu dok ubija plijen. Stoga se u Kuk Sool-u od tigrovih principa borbe koriste čvrsti i snažni udarci dlanom koji lome kosti protivnika.

Slijedeća karakteristika tigra je da on u većini slučajeva napada prednju stranu tijela protivnika, jer taj dio tijela izlaže više ranjivih točaka za tigrov agresivni i siloviti napad. Tigrove tehnike u Kuk Sul Do-u su predstavljene i zahvatima u kojima se protivniku lomi kičma i vrat. Tigrov princip u borbi je i taj da kad je žrtva na tlu tigar ju slijedi i dovršava na tlu, tako su završetci borbe na tlu u svi temeljeni na principu tigra koji svoj plijen totalno dokrajčuje na tlu. Tehnike blokiranja dlanovima koje se izvode čistom snagom također su nastale na principu tigar – snažni napad na udarce.
ORAO - DOK SOO RI
Orao je snažan borac opremljen za totalni napad. Kako tigar uglavnom napada sprijeda, orao skoro uvijek napada s leđa i odozgo. Orao straši i do panike dovodi svoje žrtve kružeći iznad njih prije napada, ili ih jednostavno iznenađuje bez upozorenja. Kada je uspio uspaničiti svoj plijen orao slijeće i napada odozgo i s leđa. To je borbeni princip koji Kuk Sul Do preuzima od orla.

Taktika gdje se protivnik prevari sa nekom vrstom varke ili lažnom tehnikom, Kuk Sul Do vježbač nakon toga hvata osjetljivi dio tijela ili neku od vitalnih točaka sa svojim dobro ojačanim prstima. Orlove tehnike pritiska u vitalne točke se koriste u izvođenju svih tehnika poluga na zglobovima, te kod većine bacanja iz kontranapada. Udarci u vrat, mekane dijelove tijela sa prstima, te tehnike poluga u kombinaciji sa pritiscima u vitalne točke – po orao principu –iznenada, šokirajući, bolno i odozgo, trening snage i probojnosti hvata, prstiju i uboda prstima također je dio orlovske taktike i tehnike u Kuk Sul Do-u.

ŽDRAL - HAK
Ždralove tehnike borbe su također 100% napadačke i agresivne, ali su sastavljene od opuštenih, naizgled laganih te brzih pokreta. Ti pokreti proizvode mnogo mekšu snagu nego orlove tehnike. Kako ždral nije snažna životinja on kombinira opuštene, mekane pokrete ekstremne brzine da bi uhvatio plijen. Da bi mogao svu svoju opuštenu i mekanu snagu iskoristiti, ždral mora usmjeriti svu energiju u jednu točku, kao i zmija, te se i ždral kao i zmija koristi glavom, odnosno kljunom da napada.

Ždral koristi opuštene pokrete velikih amplituda (velikog dometa), dok zmija koristi kratke i snažne pokrete. U Kuk Sul Do-u tehnike bijelog ždrala se uvijek izvode na način da se nikad ne otkriju naše vitalne točke širenjem ruku imitirajući rad krila. Mi nismo ptice i samo osnovni borbeni principi ždrala su u upotrebi u Kuk Sul-Do-u.

Osnovno kod Kuk Sul Do tehnika ždrala je usmjeravanje Ki energije u ruke i prste ili u noge, odnosno u one dijelove tijela koji trebaju biti čvrsti za napad ili kontranapad ili blokiranje. Kontranapadi u ždralovim tehnikama se izvode isključivo u vitalne točke pa čak i ako izvodimo bacanje. Ždralove tehnike se očituju u kontranapadima od napada nogama – kad su napadi svom snagom i potpuno uneseni, tada se izmičemo, blokiramo širokim pokretom i udaramo ili bacamo širokim pokretom s najranjivije strane napadača – ždralov princip.


Slika gore: Leteći ždral – Bihakdo, slikar Kim Hong Do (dinastija Choson)

MEDVJED - KOM
Medvjed je u stvarnosti obrambena životinja. Bori se stojeći uspravno i koristi svoju ogromnu masu, dobru ravnotežu tijela i veliku snagu da bi izvodio ultra snažne napade svojim opasnim kandžama. Kandžama hvata, kida, udara i ruši kroz projekciju težine tijela u udarce a ugrizima nastavlja još jače ozljeđivati žrtvu.

Kažemo da je medvjed obrambena životinja zbog toga jer medvjedi rijetko napadaju bez razloga, no kada medvjed krene u kontranapad onda je to nesavladiva kombinacija ogromne snage, siline, agresije, čvrstine, otpornosti na sve kontranapade, brutalnosti i neuništivosti koja jednostavno smlavljuje protivnike kao da ih nema. Kuk Sul Do tehnike koje se izvode sa dlanom a zahtijevaju čvrste stavove su preuzeti od strategije borenja medvjeda.

Tehnike koje u kontranapadu koriste veliku snagu, udarce dlanom, čvrste hvatove i direktno savladavanje silim – sa puno snažnih udaraca su tehnike medvjeda. Čvrsti široki stavovi i snažne tehnike te velika agresivnost i totalno uništenje napadača sa silinom kontranapada to je medvjed. Takva je medvjeđa taktika i u čistoj obrani – agresivna snažna obrana koja preusmjerava, baca, udara i hvata u isto vrijeme.

LEOPARD -PYO
Leopard je striktno biće napada koje koristi enormnu brzinu. Borbena taktika leoparda je da se ne brine niti mari za kontranapade. Brzina ove životinje je toliko velika da potpuno neutralizira i poništava brzinu i snagu protivnika. To su principi koji dovode leoparda u Kuk Sul Do.

U Kuk sul Do-u ne postoje posebne ručne tehnike koje karakteriziraju izgled leopardovih ekstremiteta.kandže, zubi i sl. Osnovni princip je prekopirati i istrenirati zasljepljujuću brzinu napada, izravnu – direktnu neizmicajuću snagu napada, udarac, tehnika, lomova, bacanja i sječenja. U leopard taktici koristimo se izmicanjima u harmoniji sa napadom i otklanjanjem smetnji na putu putem blok udaraca i nastavkom napada istovremeno. Užasno brz, jak, agresivan napad sve dok protivnik nije totalno pobijeđen.

Znači brizi napad sa mnogo udaraca i ručnih i nožnih koje karakterizira brutalna efikasnost i snaga ali tolika brzina da napadač ne može ništa poduzeti u svoju obranu.

Životinjske tehnike se u Kuk Sul Do treningu uvijek kombiniraju i prelaze i proizlaze jedne iz drugih – jedne u druge: bogomoljka blokovi pa odmah nakon toga medvjeđi dlanovi i tigrovski lomovi na tlu. Široke tehnike ždrala u blokiranju bočnog udarca te kratki precizni napad s leđa u vitalne točke – zmija. Brzi napad – prvi u napad i brzo savladavanje otpora i napadača brzim udarcima – leopard, te završetak na tlu – tigar.

Kao što vidite sve se može kombinirati – i to je sve stvar taktike i određene situacije u kojoj se nalazite, jer nekad ćete doslovno morati pretvoriti se i u tigra i medvjeda a nekad u zmiju i pobijediti na taj način, a ponekad ćete samo jednim udarcem riješiti situaciju. Kombiniranje ovih načina je utkano u sve Kuk Sul Do tehnike.

Kroz duži period treninga uvidjet ćete da vam bolje leže određeni životinjski principi borbe, te ćete ih početi preferirati. To je zamka koju treba izbjeći – da bi postali kompletan borac i bolji borilački umjetnik treba proučavati i vježbati jednako sve ove principe i stalno ih mentalno i meditacijom osvješćivati. Na taj način povećat ćete broj svojih tajnih oružja koja će uvijek u potrebi raditi za vas bez zastoja. Koncentrirati se samo na jednu ili dvije životinje ograničava vaš napredak u sveobuhvatnom načinu Kuk Sul Do-a.

Na naprednim nivoima vještine životinjske tehnike se proučavaju i kroz Hyungs - forme - pa tako Ždralova forma, postoje pokreti u raznim formama koji predstavljaju neku od životinja i njihove principe.

SPECIJALNE SU TEHNIKE

SPECIJALNE SU TEHNIKE - TUKPYOLHAN SU

Specijalne su tehnike su napredne tehnike borbe u različitim situacijama a osmišljene su tako da još više razviju vašu kreativnost i prilagodbu bilo kojoj vrsti borbe, bilo to borba na tlu ili na nogama, oružjem ili bez. Specijalne Su razvijaju vaše sposobnosti na viši nivo i tako i vaše spoznajne mogućnosti. Pomoću ovih tehnika usavršit ćete još više i sve vaše do sada naučene Su tehnike te ih možete primjenjivati u još više različitih situacija.

Pyung So: kontre od šake udarcima dlanom (1-5)
Maik Morup Cha Ki: kontre od šake sa koljenom (1-5)
Bang Johk Sul (6), obrane od nožnih udaraca (lj. i d)
E Dan Cha Ki Jo Muk Maga Kibon Su (10) – nakon udarca u skoku, kntranapad ki bohn soo tehnikom od udarca rukom i nogom, (lj. i d) ti skačeš udarac u skoku, onda partner napada, nogom i rukom a ti izvodiš kontru nogom i ki bon su tehniku.

1.1 Hosin Mom Jap Ki – Tehnike Oslobađanja Od Hvatova I Bacanja

Jok Sul Jap Ki Su: obrane od hvatova za nogu koja je izvela udarac (1-5)
Mori Jap Ki Su: hvat za kosu (1-3)
Hosin Mok Jap Ki Sul: obrane od gušenja (1-8)
Hyul Do Eui Bok Su obrane od obuhvata i hvatova za odjeću pritiscima u vitalne točke, (1-12)
Bang To Ki: kontre od bacanja (1-6)

1.2 Maru Sul – Tehnike Borbe Na Tlu

Wa Ki, Zwa Ki: Kuk Sul Do tehnike klečeći (1-16) i ležeći (1-15)
Daree Su: obrane od hvatova za noge: (1- 5)
Maru Horri Su: tehnike na tlu, (1-8) – KSD završetci na leđima,
Maru Kasum Su: tehnike na tlu, KSD završetci na trbuhu (1-7)
Kwan Jul Ki: tehnike poluga: poluge na laktu – sve osnovne varijante (1-10), poluge na glavi i kralješnici i kontre (1-5), poluge na nogama. Skočnom zgl, peti, koljenu, kralješnici kombinacije...
Mok Jo Leu Ki: tehnike gušenja sve vrste: (1-20), gušenja - kontra od šake: (1-6)
Maru Padak Sul: držanja, prelasci iz donjeg u gornji položaj, prolazi garda na tlu, kombinacije sa udarcima i polugama, KSD držanja –sa udarcima i pritiscima, (1-20)
Maru Yu Su: kontre od svih zahvata; KSD izlasci iz zahvata, (1-beskonačno) –princip izlaska....

Sve ove specijalne Su tehnike se vježbaju neovisno o nivou vježbača i položenom pojasu kao dodatni trening i dodatna edukacija.

SPECIJALNE RUČNE I NOŽNE TEHNIKE

SPECIJALNE RUČNE I NOŽNE TEHNKE

YUN SHIK JOK SUL – Kombinacije Udarcima U Prikoraku Ili Priskoku, Istom Nogom, (Lj. I D)
Ove tehnike se sastoje od kombinacija, napada i kontranapada od dva udarca sa istim nogom u prikoraku, priskoku a moguće i u skoku. Pomoću ovih tehnika dodatno ćete razviti i usavršiti svoje nožne udarce te naučiti kombiirati različite udarce istom nogom.

1. prednji predji,
2. prednji – bočni,
3. prednji – kružni,
4. prednji kuki,
5. prednji-potkoljenica,
6. prednji – koljeno,
7. prednji gane rigi,
8. prednji an dare cha ki,
9. prednji bakat daree cha ki.
10. bočni pa svi udarcima,
11. kružni i sv ti udarci
12. gane rigi i svi ti udarci
13. kuki i svi ti udaci

BOK SHIK JOK SUL – Nožne Kombinacije Istom Nogom Iz Mjesta (Lj. I D)
Po načinu izvođenja ove tehnike se razlikuju od prethodnih samo po tome što dok ih izvodite stojite u mjestu. Ove tehnike služe kao tehnike kontranapada ili napda iz mjesta, kada niste u mogučnosti da se pomićete u niti jednu stranu, nego morate udarcima iz mjesta riješiti situaciju i osvojiti prostor. Po težini ovaj način udaranja je dosta težak i treba gapunu vježbati da bi bio efikasan, ali isto tako uvježbavanje ovih tehnika poboljšava kvalitetu svih nožnih tehnika i njihovu snagu, ravnotežu, brzinu i efikasnost.

1. prednji – bočni,
2. prednji – kružni,
3. prednji kuki,
4. prednji-potkoljenica,
5. prednji – koljeno,
6. prednji gane rigi,
7. prednji an dare cha ki,
8. prednji bakat daree cha ki.
9. bočni pa svi udarcima,
10. kružni i sv ti udarci
11. gane rigi i svi ti udarci
12. kuki i svi ti udaci,

CHA KI – SU KI KOMBINACIJE, Udarci Nogom pa Rukom,
Ove kombinacije nožninh pa ručnih udaraca uče vas kako u praktičnim borbenim situacijama najefikasnije kombinirati udarce nogama pa rukama da bi što prije savladali napadača, napadače. Uvježbavaje ovih kombinacija povećava vaše borbene mogučnosti i uči vas točno kako efikasno i sigurno kombinirati udarce nogama pa rukama.

SU KI – CHA KI KOMBINACIJE, Udarci Rukom Pa Nogom,
Ove kombnacije ručnih pa nožnih udaraca isto kao i prethodne imaju za cijlj da vas nauče kako biti što efikasniji u borbi, kako sigurno, brzo i efikasno kombinirati ručne i nožne udarce koji će dovesti do brzog savladavanja napadača.

E DAN CHA KI: Leteći Udarci – Nebo je Granica:
Sve vrste udarca iz mjesta, iz koraka, iz zaleta, nogama, istom nogom više puta u istu i različite strane, udarci s obje noge u iste strane u različite strane. Ovi udarci dodatno razvijaju vaše tehničko znanje ali isto tako su odličan trening sočnosti, eksplozivnosti, snage i brzine udaraca te spretnosti i izdržljivosti.

E DAN SU KI – Leteći Udarci Rukama,
Vrlo specijalne tehnike, neuobičajene i iznenađujuće ali sa velikom razornom snagom. Ove tehnike dodatno razvijaju sve fizičke sposobnosti i ručnu tehniku udaranja. Ponekad u realnim situacijama morate primijeniti baš ove udarce da bi izazvali željene efekte. Mogu vrlo dobro poslužiti kao tehnke napada s leđa i tehnike napada na visoke osobe.

E DAN SU KI – CHA KI i Obratno Kombinacije,
Leteće kombninacije rukama i nogama ili nogama pa rukama su vrhunac tehničkog umijeća borenja. Udariti rukama u jednu stranu a nogama u drugu, ili nogaom i rukom istovremeno na dvije različite strane i tako dalje. Povećanje vaših tehničkih mogučnost i znanja te povećanje svih fizičkih sposobnosti je vrl očito u ovim tehikama.

SON BANG U KI - blokiranja
Dodatne tehnike blokiranja služe tome da vas nauče još više načina na koji se može blokirati određeni udarac ali imaju i značajnu komponentu u treningu očvršćivanja tijela – dijelova tijela koji blokiraju i primaju udarce. Blokiranja sa partnerom, ruke-ruke, ruke -noge, noge-noge, noge protiv ruku, kombinacije ruke i noge- protiv nogu, kombinacije: ruke-noge-tijelo – noge.

MU GI-CHA KI/MU GI SU KI - kombinacije udaraca nogama i rukama u radu sa oružjem
Tehnike se uzvode u kombinaciji sa svim Kuk Sul oružjem, npr. tehnke dugim štapom i tehnike udaraca nogama i rukama ili kombnacije blokiranje rukama udaranje nogama pa štapom, razne kombinacije sa svim oružjem.